Srdečně Vás zveme na vernisáž, která se uskuteční 2. 4. 2024 v 17 hodin!
„Žijeme ve věku bakterií (jak tomu bylo na počátku, je nyní a bude, dokud svět nezanikne)…“
Stephen Jay Gould (Mizející mikroby, M.J. Blaser, Slovart, 2015; překlad Jana Orlíková)
Ať již chceme či ne, mikroorganismy jsou běžnou součástí světa, ve kterém žijeme. Podstatnou část tohoto světa mikroorganismů tvoří bakterie, které, přestože nejsou za běžných okolností okem viditelné, tvoří fakticky biomasu, která svojí celkovou hmotností několikanásobně převyšuje hmotnost toho, co běžně kolem sebe vidíme a vnímáme jako život na této planetě.
Část těchto bakterií se dlouhodobě přizpůsobila soužití s člověkem, zvířaty, rostlinami a dalšími organismy. Velká většina z nich člověku neškodí, některé mohou být z různých důvodů prospěšné. Jiné však mohou za určitých okolností vyvolávat onemocnění, která ve značném počtu případů dříve končila smrtí. Obrovským zvratem ve vývoji lidské společnosti byl objev a postupné zavedení antibiotik do běžné praxe. Jim vděčíme za to, že úmrtí na bakteriální infekce u lidí v průmyslově vyspělých částech světa je pouhým zlomkem toho, s čím se setkávali naši prarodiče a všechny generace jejich předků. Jistě bychom si všichni přáli, aby tato situace zůstala alespoň tak, jak je nyní.
V tisku se poslední dobou objevují články, kde se hovoří o konci antibiotické éry. Je tomu tak? Na tuto otázku lze v této chvíli jen těžko odpovědět. Každopádně bakterie udělaly za posledních 30 let téměř neuvěřitelný pokrok ve své schopnosti odolávat antibiotikům a tuto vlastnost mezi sebou dále sdílet.
Pokud máte zájem dozvědět se více o testování rezistence bakterií na antibiotika, o tom, jak to vypadá, když se z neviditelných mikroorganismů stanou pouhým okem viditelné kolonie na agaru v Petriho misce a o tom, kdo vlastně je přirozeným producentem antibiotik, máte nyní možnost. Budeme rádi, pokud navštívíte expozici, kterou připravil kolektiv pracovníků Mikrobiologické laboratoře Nemocnice Šumperk a.s. ve spolupráci s MAPO academy.